Get Adobe Flash player

W dniach 27–29 października 2013 r. miała miejsce wizyta studyjna grupy polskich pracowników naukowych w Królewskim Instytucie Technologicznym (Kungliga Tekniska Högskolan, KTH) w Sztokholmie. Wzięli w niej udział naukowcy z Politechniki Poznańskiej, Politechniki Białostockiej, Instytutu Badań Systemowych PAN, Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN, Politechniki Krakowskiej oraz Politechniki Warszawskiej.

Założony w 1827 r. Królewski Instytut Technologiczny jest najstarszą, największą i najbardziej zinternacjonalizowaną politechniką w Szwecji. W jej skład wchodzi kilkanaście krajowych centrów badawczych. KTH współpracuje z uczelniami z kilku kontynentów, a w Europie także z European Institute of Innovation and Technology oraz InnoEnergy – wielkimi ośrodkami naukowo-badawczymi działającymi pod auspicjami Unii Europejskiej. KTH zatrudnia 4800 pracowników, studiuje na niej blisko 14 500 studentów z całego świata. To 1/3 wszystkich studentów uniwersytetów w Szwecji.
Wspólnie z Uniwersytetem Sztokholmskim prowadzi badania oraz oferuje studia w zakresie biotechnologii i fizyki.

Podczas wizyty w KTH skupiono się na poznaniu ośrodków usytuowanych w centralnym kampusie Kista, szczególnie związanych z technologiami ICT. Z kampusem Kista sąsiadują wiodące w tej dziedzinie firmy: Ericsson, Volvo, IBM, Tele2, TietoEnator, Microsoft, Intel i Oracle, co znakomicie przekłada się na owocną współpracę. Pierwszy dzień grupa spędziła w School of Computer Science and Communication (SCSC). Drugiego dnia odwiedzono studio wizualizacji VIC (Visualization, Interaction and Collaboration). Jedną z prezentacji poprowadziła profesor Danica Kragic, prodziekan SCSC, dyrektor Centre for Autonomous Systems. Zwiedzono również laboratoria.