Get Adobe Flash player
31.12.2013 Piąta wizyta studyjna

W dniach 17-19 grudnia 2013 r. odbyła się ostatnia wizyta studyjna w ramach projektu „Naukowcy bliżej przemysłu”.

Wzięli w niej udział naukowcy z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP oraz Politechnik: Poznańskiej, Warszawskiej, Łódzkiej, Śląskiej, Białostockiej i Krakowskiej.

10 naukowców gościło we włoskiej firmie Comau, produkującej zaawansowane roboty przemysłowego, głównie dedykowane do motoryzacji (firma jest własnością koncernu Fiata, który w/w robotów używa również w innych swoich fabrykach: Maserati, Lancia, Alfa Romeo)

W czasie wizyty była okazja do zapoznania się z najnowszymi wyrobami firmy w formie prezentacji multimedialnych. Bardzo ciekawą częścią spotkania było szczegółowe przedstawienie dedykowanych robotycznych rozwiązań do obsługi pras – opartych o specjalizowane manipulatory, opracowane w celu jak najlepszej współpracy właśnie z prasami. Wizyta nie ograniczyła się tylko do słuchania prezentacji, bardzo ważną częścią było również zwiedzanie fabryki samych robotów oraz kurs praktycznego programowania. Jest to o tyle atrakcyjne, że w całej Europie jest zaledwie kilku dużych producentów robotów i możliwość obejrzenia produkcji w toku stanowi o pewnej unikalności i prestiżu wizyty. Po zapoznaniu się z typami robotów oraz zwiedzeniu hali produkcyjnej był również czas, z profesjonalnym szkoleniowcem, na poznanie tajników programowania manipulatorów firmy Comau.

Podkreślić należy, iż wizyta pozwoliła polskim naukowcom na wyjątkową możliwość bezpośredniego kontaktu z najnowszymi osiągnięciami firmy Comau (trzeciego po firmach KUKA i ABB europejskiego producenta robotów), dla tak zaawansowanego technologiczne produktu, jakim są roboty przemysłowe. Wizyta stanowiła doskonałą motywację do pracy własnej naukowców polskich, a przez kontakt z inżynierami Comau pozwoliła również poszerzyć horyzonty wiedzy zarówno praktycznej, jak i naukowej na najwyższym światowym poziomie.

31.12.2013 Forum 3 Raport

RAPORT
Forum Naukowo-Techniczne „Automatyzacja i robotyzacja w przemyśle”

W dniach 12-13.12.2013 roku, odbyła się kolejna edycja imprezy Forum Naukowo-Techniczne „Automatyzacja i robotyzacja w przemyśle” zorganizo­wana w ramach projektu „Naukowcy bliżej przemysłu”. Dwudniowe spotkanie stanowiło bardzo dobre forum wymiany informacji zarówno technicznych, praktycznych, jak i tych bardziej naukowych, dla inżynierów, naukowców i przedsiębiorców zaangażowanych w szeroko pojęte zadania automatyzacji i robotyzacji produkcji. Szczególnie dopisali naukowcy z terenu całego kraju, na forum obecnych było ok. 20 przedstawicieli świata nauki, reprezentujących uczelnie z terenu całego kraju; Politechniki: Częstochowska, Warszawska, Śląska, Krakowska, Wrocławska, Uniwersytety: Zielonogórski, Warmińsko-Mazurski i szereg innych placówek, które w programie edukacji, nauczania czy też planowanego rozwoju uwzględniają kierunek automatyka, robotyka, ew. inne pokrewne dyscypliny. Intensywna wymiana poglądów na linii praktycy przemysłu i naukowcy polscy wniosła powiew świeżości na wzajemne postrzeganie się obu grup i potencjalnych korzyści płynących z nawiązania współpracy. Naukowcy ze szczególnym zainteresowaniem przysłuchiwali się praktycznej części wykorzystania robotów przemysłowych i zaawansowanych systemów zrobotyzowanych w zakładach produkcyjnych z terenu kraju. Zadawane pytania i wynikłe dyskusje świadczą o silnej potrzebie wzajemnego zrozumienia i obopólnej świadomości istniejących potrzeb i ograniczeń. Do tradycji forum należy również praktyczny pokaz stanowisk zrobotyzowanych, który i tym razem spotkał się z niezwykle żywym przyjęciem. Naukowcy pytali, dlaczego, w jakim celu pewne elementy instalacji wykonane są w określony sposób, a praktycy odpowiadali, wyczerpująco uzasadniając wymagania rzeczywistości produkcyjnej, w relacji do teorii przedstawianej w procesie edukacji. Idea forum tym samym, jako wymiana poglądów, nauka obu zaangażowanych w spotkanie stron, zdała w pełni egzamin. Uczestnicy są zgodni co do tego, że kształcenie, aby było w pełni wykorzystane przez „produkcję” powinno się wsłuchiwać w jej potrzeby.

Obie grupy uczestników forum są zgodne również co do tego, że takie spotkania, możliwość bezpośredniej wymiany poglądów, wsłuchania się w potrzeby i oczekiwania jednej strony oraz zrozumienie ograniczeń i wymagań edukacyjnych z drugiej stanowią o przyszłości i sile krajowej gospodarki, na wymagającym otwartym międzynarodowym rynku krajów z Unii Europejskiej i dalszych sąsiadów Polski.

11.12.2013 Czwarta wizyta studyjna

W dniach 27–29 października 2013 r. miała miejsce wizyta studyjna grupy polskich pracowników naukowych w Królewskim Instytucie Technologicznym (Kungliga Tekniska Högskolan, KTH) w Sztokholmie. Wzięli w niej udział naukowcy z Politechniki Poznańskiej, Politechniki Białostockiej, Instytutu Badań Systemowych PAN, Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN, Politechniki Krakowskiej oraz Politechniki Warszawskiej.

Założony w 1827 r. Królewski Instytut Technologiczny jest najstarszą, największą i najbardziej zinternacjonalizowaną politechniką w Szwecji. W jej skład wchodzi kilkanaście krajowych centrów badawczych. KTH współpracuje z uczelniami z kilku kontynentów, a w Europie także z European Institute of Innovation and Technology oraz InnoEnergy – wielkimi ośrodkami naukowo-badawczymi działającymi pod auspicjami Unii Europejskiej. KTH zatrudnia 4800 pracowników, studiuje na niej blisko 14 500 studentów z całego świata. To 1/3 wszystkich studentów uniwersytetów w Szwecji.
Wspólnie z Uniwersytetem Sztokholmskim prowadzi badania oraz oferuje studia w zakresie biotechnologii i fizyki.

Podczas wizyty w KTH skupiono się na poznaniu ośrodków usytuowanych w centralnym kampusie Kista, szczególnie związanych z technologiami ICT. Z kampusem Kista sąsiadują wiodące w tej dziedzinie firmy: Ericsson, Volvo, IBM, Tele2, TietoEnator, Microsoft, Intel i Oracle, co znakomicie przekłada się na owocną współpracę. Pierwszy dzień grupa spędziła w School of Computer Science and Communication (SCSC). Drugiego dnia odwiedzono studio wizualizacji VIC (Visualization, Interaction and Collaboration). Jedną z prezentacji poprowadziła profesor Danica Kragic, prodziekan SCSC, dyrektor Centre for Autonomous Systems. Zwiedzono również laboratoria.

04.12.2013 Zaproszenie do udziału w bezpłatnym forum robotycznym

Szanowni Państwo,

Zapraszamy pracowników naukowych do udziału w bezpłatnym Forum Naukowo-Technicznym „Automatyzacja i robotyzacja w przemyśle” w Warszawie, 12-13.12.2013 r.

ADRESACI
Zatrudnieni na umowę o pracę pracownicy naukowi szkół wyższych, instytutów badawczych i naukowych PAN, głównie w obszarach automatyki i robotyki.
CEL
  • Zacieśnienie współpracy pomiędzy naukowcami a przedsiębiorcami.
  • Zintensyfikowanie działań komercjalizacyjnych naukowców.
  • Wzrost świadomości środowiska naukowego na temat dobrych praktyk prowadzenia badań naukowych dla przemysłu.

 

ZAPEWNIAMY BEZPŁATNIE
Udział w forum w PIAP http://www.piap.pl/O-INSTYTUCIE/Kontakt, materiały, uroczystą kolację, nocleg ze śniadaniem w hotelu Golden Tulip http://www.goldentulipwarsawcentre.com (dla uczestników spoza Warszawy), lunch, przerwy kawowe, upominki, zaświadczenia uczestnictwa.
AGENDA
W załączniku.
ZGŁOSZENIA
W celu zgłoszenia udziału w forum prosimy o przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. do dnia 06.12.2013, do godz. 10.00 oraz zapoznanie się z oświadczeniem (Załącznik_1).
Potwierdzenie uczestnictwa zostanie przesłane na adres mailowy wskazany w formularzu zgłoszeniowym w dniu 06.12.2013 r.

Forum organizowane jest w ramach Projektu „Naukowcy bliżej przemysłu”, realizowanego w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Wykonawcą projektu jest Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP w Warszawie.

Organizator: Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, Al. Jerozolimskie 202, 02-486 Warszawa

Kontakt:
Specjalistka ds. obsługi projektów – Edyta Kołomańska, tel. 22 8740 463
Kierownik Projektu – Bożena Kalinowska, tel. 22 874 00 15, kom. 603 751 248, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Formularz zgłoszeniowy

Załącznik 1

Agenda
 
 

29.11.2013 Rekrutacja Wizyta studyjna COMAU

Zapraszamy do udziału w bezpłatnej wizycie studyjnej w siedzibie firmy robotycznej COMAU – Consorzio Macchine Utensili w Grugliasco we Włoszech (http://www.comau.com), w dniach 17 – 19 grudnia 2013 r.

COMAU działa w sektorze zaawansowanych systemów produkcji, jest znanym światowym liderem w zakresie zrównoważonej automatyzacji, a także oferuje przyszłościowe i trwałe rozwiązania serwisowe. Podczas wizyt w fabryce i laboratoriach zaprezentowane zostaną m.in. wyniki transferu wiedzy do przemysłu, najlepszych praktyk i procedur zarządzania projektami.

Wizyta organizowana jest w ramach Projektu „Naukowcy bliżej przemysłu”, realizowanego w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Wykonawcą projektu jest Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP w Warszawie.

ADRESACI

Zatrudnieni na umowę o pracę pracownicy naukowi szkół wyższych, instytutów badawczych i naukowych PAN, głównie w obszarach automatyki i robotyki.
Wymagana jest znajomość języka angielskiego na poziomie nie niższym niż B2 (wg klasyfikacji Rady Europy) oraz minimum trzyletnie praktyczne doświadczenie w obszarze automatyki lub robotyki.

ZAPEWNIAMY BEZPŁATNIE

Przelot (na trasie Warszawa – Turyn - Warszawa), transport na terenie Włoch, noclegi, wyżywienie, wizyta w COMAU oraz udział w prezentacjach.

ZGŁOSZENIA

W celu zgłoszenia udziału w wizycie prosimy o:

  • wypełnienie załączonego formularza zgłoszeniowego (prosimy o wpisanie danych w wykropkowanych miejscach oraz wybranie odpowiednich kwadratów przez zaznaczenie znakiem x)
  • zapoznanie się z Oświadczeniem (Załącznik_1)
  • potwierdzenie poziomu znajomości języka angielskiego na podstawie dołączonych opisów (Załącznik_2) organizator zastrzega sobie możliwość weryfikacji znajomości języka angielskiego podczas rozmowy telefonicznej
  • przesłanie skróconego (max. 1 strona A4) CV dokumentującego minimum 3-letnie doświadczenie w obszarze automatyki lub robotyki
  • opcjonalnie: przesłanie dokumentów potwierdzających doświadczenie we współpracy z przedsiębiorstwami w projektach B+R, w formie np. referencji, realizowanego projektu

Wydrukowane formularze zgłoszeniowe oraz Oświadczenia dostaną Państwo do podpisu w dniu wyjazdu.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. do dnia 05.12.2013, do godz. 10.00.

REKRUTACJA

W rekrutacji będą brane pod uwagę jedynie prawidłowo wypełnione zgłoszenia, przesłane we wskazanym terminie. Pierwszeństwo mają pracownicy naukowi będący doktorantami oraz pracownicy naukowi posiadający udokumentowane doświadczenie we współpracy z przedsiębiorstwami w projektach B+R. Potwierdzenie uczestnictwa wraz z umową zostanie przesłane na adres mailowy wskazany w formularzu zgłoszeniowym w dniu 05.12.2013.

Kandydaci spełniający kryteria formalne niezakwalifikowani do udziału w Projekcie utworzą listę rezerwową. W przypadku rezygnacji uczestnika w trakcie realizacji Projektu, do Projektu zakwalifikowany będzie kandydat z listy rezerwowej lub zostanie przeprowadzona dodatkowa rekrutacja.

 

Formularz zgłoszeniowy

Załącznik 1

Załącznik 2